Jubileusz

W niedzielę 23. października (o godzinie 11.00) została odprawiona uroczysta msza św. z okazji jubileuszu 150-lecia naszego kościoła parafialnego. Mszy świętej przewodniczył Ksiądz Biskup Paweł Stobrawa. Koncelebrowali: ks. dr Joachim Kobienia (sekretarz Biskupa Opolskiego; pochodzący z naszej parafii), ks. dr hab. Janusz Podzielny, prof. UO  (prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego), ks. Marcin Jakubczyk (sędzia Sądu Diecezji Opolskiej i kapelan szpitala św. Jadwigi w Opolu), ks. Marek Terlecki (proboszcz). 

Biskup, czterech księży, szafarze, marianki i ministranci weszli procesyjnie do kościoła (przez główne drzwi świątyni). Nasza orkiestra zagrała pieśń na wejście: Dom Boży pełen chwały na ziemski patrzy krąg…

W słowie wstępnym ks. proboszcz podał intencje mszy. Ks. Biskup odprawiał mszę świętą z podziękowaniem za dar naszej świątyni z prośbą o błogosławieństwo Boże dla wszystkich Parafian. Pozostali księża modlili się za zmarłych fundatorów i budowniczych naszego kościoła, za zmarłych kapłanów pochodzących z naszej parafii, za zmarłych parafian oraz za zmarłych duszpasterzy.

W kazaniu Ks. Biskup zauważył, że radość tego dnia i dziękczynienie za świątynię ukazują pragnienie ludzkiego serca, które poszukuje Boga. Dążenie do spotkania z Bogiem odnajdujemy na kartach Starego Testamentu. Człowiek (będąc z natury istotą religijną) oddawał cześć Panu Bogu. Czynił to na specjalnych miejscach. W pewnym momencie historii narodu wybranego król Salomon podjął się zadania budowy świątyni i do tej świątyni pielgrzymowali Izraelici. Ta świątynia została zburzona przez Rzymian - pozostała z niej tylko „ściana płaczu”. Niejako „w jej miejsce” wyrosły w świecie świątynie chrześcijańskie.

W konkretnym czasie także na terenie naszych Łubnian zbudowano kościół. Wierni tutaj mieszkający korzystali z posługi kapłańskiej parafii w Jełowej. ale z potrzeby serca i z pragnienia życia w bliskości Boga wybudowali w 1682 roku drewniany kościół, który był kościołem filialnym parafii w Jełowej.
W roku 1870 przez Łubniany przeszedł silny huragan i dokonał wielu zniszczeń w drewnianym kościele. Postanowiono wówczas, że na jego miejscu mieszkańcy wybudują murowany. Rozpoczęto stawianie nowej świątyni. 8. września 1872 roku miało miejsce uroczyste poświęcenie tej świątyni.

W dalszej części kazania Ks. Biskup rozwijał odpowiedź na pytania: czym jest świątynia w naszym życiu? do czego służy? co się w niej dokonuje? Podkreślił, że ze świątynią związane jest całe ludzkie życie, wszystkie jego główne etapy. W świątyni doświadczamy w sposób szczególny obecności Boga w Najświętszym Sakramencie.

Ks. Biskup podziękował parafianom za troskę o swój kościół, za umiłowanie tej świątyni.
Przypomniał także, że to rodzice, dziadkowie i pradziadkowie przekazali nam skarb wiary, nauczyli miłować Boga i bliźniego. Swoje życie i historię tej parafii budowali na mocnym fundamencie wiary, umieli zaprosić Jezusa do swojej codzienności i do swoich domów.
W tym kontekście zapytał: jaka będzie przyszłość tej parafii? Jak będzie wyglądało życie religijne za 50, czy 80 lat? Czy na co dzień w ławkach tego kościoła będą zasiadali wierni na mszach świętych i nabożeństwach?

W swoim kazaniu Ks. Biskup przypomniał także fragmenty przesłania, jakie św. Jan Paweł II pozostawił w Gliwicach (15. czerwca 1999 roku):

Pozostańcie wierni doświadczeniu pokoleń, które żyły na tej ziemi z Bogiem w sercu i z modlitwą na ustach. Niech zawsze na Śląsku zwycięża wiara i zdrowa moralność, prawdziwy duch chrześcijański i poszanowanie Bożych przykazań. Zachowujcie jak skarb największy to, co było źródłem duchowej siły waszych ojców. Oni umieli włączyć Boga w swoje życie i w Nim zwyciężać wszelkie przejawy zła…
Umiejcie zachować serce zawsze otwarte na wartości głoszone przez Ewangelię, strzeżcie tych wartości, które stanowią o waszej tożsamości…
Niech Bóg, który «jest miłością», będzie światłem waszego życia na dzisiaj i na czasy, które nadchodzą…
Budujcie przyszłość godną człowieka i jego powołania.

Ks. Biskup podkreślił, że przyszłość tej parafii i przyszłość wiary ludzi tu mieszkających już dzisiaj zależy od tego kim my jesteśmy i co przekażemy następnym pokoleniom.

Młodzież odczytała wezwania modlitwy wiernych. Po Komunii Świętej odśpiewano hymn wdzięczności Panu Bogu - Te Deum laudamus.

Przed błogosławieństwem Ks. Biskup zachęcił, aby na jubileusz patrzeć tak, jak się patrzy na „zadanie”. A „zadanie” polega na przekazaniu następnym pokoleniom tego, co przejęliśmy od naszych przodków.

Poniżej galeria ze zdjęciami z tej uroczystości.