Pielgrzymka do Głębinowa

W środę (19. sierpnia 2020 r.) grupa naszych parafian (około 120 osób) udała się (samochodami) do kościoła w Głębinowie. Rozwija się tu kult św. Rity. Pierwsze nabożeństwo ku jej czci (na tym miejscu) zostało odprawione 22. listopada 2014 r. Z miesiąca na miesiąc gromadziło się (podczas nabożeństw) coraz więcej wiernych. W Głębinowie (każdego 22. dnia miesiąca) odprawiane jest wieczorne nabożeństwo (z prośbami), a po nim msza święta, w której uczestniczy bardzo wielu pielgrzymów (nie tylko z okolicy).
Ta świątynia (decyzją ks. Biskupa Ordynariusza) zostanie (w niedzielę, 23. maja 2021 r.) podniesiona do rangi sanktuarium.

Ks. biskup Rudolf Pierskała (o godzinie 18.00) odprawił dla nas mszę świętą. On też wygłosił kazanie, w którym nawiązał do czytań mszalnych.
Komentując pierwsze czytanie z księgi Ezechiela (o dobrym pasterzu i owcach - Ez 34, 1-11) ks. biskup przypomniał swoją rozmowę z pewnym człowiekiem i zaznaczył, że ludzie oczekują od dzisiejszych pasterzy tego, aby kapłan: (1) był z ludźmi we wszystkich, najważniejszych chwilach życia, w dniach radosnych i smutnych, (2) prowadził do nieba i przekonał, że istnieje życie wieczne, że warto wierzyć - ma do tego przekonać modlitwą i świadectwem życia, (3) by był jak ojciec, by był ojcem dla swoich parafian (ojciec ma czas dla rodziny, interesuje się rodziną, broni rodziny, zabezpiecza jej dobro, potrafi pochwalić i zwrócić uwagę). Ks. biskup zachęcił do modlitwy o takich pasterzy.
Nawiązując do obrazu z Ewangelii (o robotnikach w winnicy - Mt 20, 1-16) ks. biskup wskazał, że gospodarzem winnicy jest Pan Bóg, a winnica to Kościół i świat, ale także każde małżeństwo, rodzina i parafia. Gospodarz winnicy wychodzi o różnych porach i zaprasza do pracy, a pod koniec dnia wypłaca każdemu taką samą kwotę - jednego denara. Denar - to nagroda, to życie wieczne. Naszym ziemskim życiem zasługujemy na tę nagrodę wieczną. My (od chwili naszego chrztu) jesteśmy najęci do pracy w tej winnicy. 
Niektórzy pracują w winnicy Pana wiele lat, niektórzy od niedawna. Bywają sytuacje nawrócenia (np. z powodu choroby) w ostatnich chwilach życia. To podobnie jak Dobry Łotr, który nawrócił się w ostatniej godzinie życia i usłyszał: Dziś ze Mną będziesz w raju. Bóg (jako dobry gospodarz, jako Ojciec) jest dobry dla ludzi - kocha nas i nie patrzy na to, co zewnętrzne, ale patrzy na serce. On widzi wszystko inaczej.
Następnie ks. biskup wskazał na św. Ritę (patronkę miejsca), która pomaga nam dobrze wykonać pracę naszego życia w winnicy Pana. Święta Rita przeszła w swoim życiu przez różne stany: była żoną, matką, zakonnicą. Może być wzorem dla wszystkich stanów życia i to w chwilach trudnych - ona nigdy nie utraciła wiary w Boga, jako dobrego Ojca.  

Przed końcowym błogosławieństwem ks. biskup poświęcił róże. Te kwiaty są znakiem duchowej bliskości świętej patronki od spraw trudnych.

Po mszy świętej wyszedł do naszych pielgrzymów ks. Przemysław Seń (proboszcz parafii w Głębinowie). Przybliżył życiorys św. Rity - nawiązując do jej obrazu (umieszczonego w ołtarzu głównym).

Więcej informacji o kościele w Głębinowie oraz o kulcie św. Rity (także jej szczegółowy życiorys) znajdziemy na stronie:
www.swietaritaglebinow.pl

Obok kościoła znajduje się też ośrodek wypoczynkowy „Rybak” (prowadzony przez diecezję opolską). Informacje o tym miejscu odnajdziemy na stronie:
www.rybak.nysa.pl

 

Galeria

Inne wydarzenia

Triduum Paschalne 2020
2020-04-11
Triduum Paschalne - 2020
Więcej...

Jasełka
2019-08-08
Jasełka w naszej parafii.
Więcej...

50-lecie święceń kapłańskich ks. Franciszka Brzenski
2019-08-08
50-lecie święceń kapłańskich ks. Franciszka Brzenski
Więcej...

Światowe Dni Młodzieży 2019 - Panama
2019-02-10
Światowe Dni Młodzieży 2019 - Panama
Więcej...

Pogrzeb o. Rogera Warsitza
2018-03-11
Pogrzeb o. Rogera Warsitza
Więcej...