Historia parafii

Kościół

Łubniany należały do parafii Jełowa. Drewniany kościół wzmiankowy w 1682 r. wybudowany jako wotywny i będący filią parafii Jełowa. Od 1859 r. Łubniany były samodzielną lokalią z własnym duszpasterstwem. Utworzenie parafii nastąpiło 22 lutego 1889 r. Obecny kościół wybudowany w 1872 r. w stylu neogotyckim pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz świętych Apostołów Piotra i Pawła. W głównym ołtarzu znajduje się kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z XVIII w. sprowadzona przez tutejszych parafian - pielgrzymów z Jasnej Góry. W bocznym zaś ołtarzu - Maryjnym, ustawiono oryginał figury Madonny z Dzieciątkiem, czyli Matki Boskiej ze Studzionki Leśnej (na terenie tutejszej parafii w Dąbrówce Łubniańskiej).

Proboszczowie parafii w Łubnianach

  1. Maximilian LANGE (1859-1886)
  2. Karl BERGMANN (1887-1904)
  3. Franz POGRZEBA (1905-1922)
  4. Franz DZIERZON (1922-1925)
  5. Karl CEDZICH (1925)
  6. Paul SCHMIDT (1925-1932)
  7. Paul BITTNER (1933-1935)
  8. Franciszek CHOROBA (1935-1957)
    Urodził się 23. stycznia 1895 r. Od 6. marca 1935 r. administrator parafii w Łubnianach, a od następnego roku proboszcz naszej parafii. Zmarł 26. sierpnia 1957 r.
  9. Jerzy MAINKA (1957-1977)
    Urodził się 4. października 1895 r. w Opolu. Od 24. listopada 1957 r. proboszcz naszej parafii. Zmarł 20. czerwca 1977 r.
  10. Karol ŁYSY (1977-2003)
    Urodził się 14. października 1937 r. w Leśnej (koło Olesna). Po święceniach pracował jako wikary w Zabrzu, Toszku, Bytomiu i Raciborzu. Od sierpnia 1976 r. był (przez rok) wikarym w Łubnianach. 13. września 1977 r. został proboszczem naszej parafii. Zmarł 2. czerwca 2003 r.
  11. Jerzy WYBRANIEC (2003-2014)
    Urodził się 20. września 1949 r. w Walcach. Po święceniach pracował jako wikary w Niemodlinie, Oleśnie, Zabrzu, Krapkowicach i Raciborzu. W 1982 r. mianowany proboszczem. Od 19. sierpnia 2003 r. do 26. sierpnia 2014 r. proboszcz w Łubnianach.
  12. Marek TERLECKI (od 2014)
    Urodził się 17. lutego 1974 r. w Opolu. Po święceniach pracował jako wikary w Nysie, Kędzierzynie i Prószkowie. W 2009 r. mianowany proboszczem. Od 27. sierpnia 2014 r. proboszcz w Łubnianach.